Adwords Askıya Alınan Hesapların Nedenleri ve Çözümleri

4 dakikalık okunma süresi bulunmaktadır.

Google, adwords politikalarında yaptığı güncellemeleri eylül ayında yayına aldı. Yeni adwords politakasıyla birlikte özellikle kasım ayından itibaren hesaplar tek tek askıya alınmaya başlandığını görüyorum.

Adwords hesabınız askıya alındığında danışmanlık almadan temel bazı düzenlemeleri yapmanız gerekebilir belki bu sayede danışmanlık hizmet bedelini ödemeniz gerekmez.

Adwords hesabınız askıya alındıysa burada yapmanız gerekenleri sizler için anlattım.

Hesabınız askıya alındığın da ilk olarak yapmanız gereken  “adwords-noreply@google.com” adresinden neden adwords hesabınızın askıya alındığına dair bilgi içeren bir mail gelip gelmediğine bakmanızdır.

Gelen mail’e göre gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Aşağıda adwords hesaplarında en çok askıya alınma sebeplerini ve çözümlerini bulabilirsiniz.

En çok görülen askıya alınma nedenleri:

  • Kredi Kartınızdan kaynaklı bir problem olabilir. (Çalınmış kredi kartı gibi görülmesi)
  • Web sitelerinize dair politikaları sürekli ihlal etmeniz.
  • Yetkisiz erişim.

Sorun; Adwords’e daha önce ödeme yaptınız fakat belli bir süre reklam vermediğiniz zaman hesabınız ‘askıya alındı’ uyarısı verebilir.

Çözüm; Bu durumda yapmanız gereken ufak bir ücret yatırmanız durumunda reklamlarınız aktif olacaktır.

Sorun; Websitelerimden kaynaklı adwords hesabım askıya alındıysa ne yapabilirim?

Çözüm; Yukarıda söylediğim mail adresinden mail gelmiş olması gerekiyor. Burada yapmanız gereken mail’i okuyup anlamanız. Gerekli düzenleme önerilerini sizlere sunuyor olacaktır.

Website düzenlemeleri yaptıktan sonra google’a düzeltmeleri yaptığınıza dair detaylı bir bilgilendirici mail göndermeniz durumunda incelenir ve uygun görüldüğü taktirde reklamlarınız onaylanıp, yayınlanmaya başlanır.

Sorun; Hesabınıza başka biri tarafından girilmiş olma ihtimali olabilir. Böyle bir durumda google hesabınızı direk askıya alıyor.

Çözüm; Böyle bir durumda ilk olarak adwords mail adresinize girdiğiniz bütün bilgisayarları virüs, keylogger tarayıcılarıyla tarayın. Sizin istemediğiniz chrome uzantılarını da silmeyi unutmayın. Mail adresinizin şifresini değiştirin. Mail adresinize telefon onayı ekleyin.

Sorun; Hesapların en çok askıya alınma nedenlerinden biri kredi kartıdır. Böyle bir durumda ne yapabilirim?

Çözüm; Faturalandırmadan kaynaklı bir sebep olmasının nedeni daha önceden borç kalmış olması olabilir. Farklı bir kredi kartı ve faturalandırma adresi deneyerek işlem yapmanız önemli. Böyle bir durumda adwords danışmanıyla irtibata geçip onun kredi kartı üzerinden yatırdığınızda reklamlarınız yayınlanmaya devam edecektir.

Yeni politika güncellemelerinin neler olduğuna bakmak için: https://support.google.com/adwordspolicy/answer/6008942

Adwords danışmanlık hizmeti almak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

Adwords ve Sevgiyle kalın.