Adwords Hesaplarında İnceleme Dönemi!

5 dakikalık okunma süresi bulunmaktadır.

Adwords hesaplarını 2 haftadır sıkı bir denetim altına alan Google, ajansları, bireysel danışmanları ve reklam verenleri büyük sıkıntıya sokmaya devam ediyor. Sizlere bu konu hakkında benim başımdan geçen olayı, değerlendirmelerimi, yapılabilecekleri ve kısa bilgiler paylaşacağım.

Elimde bir tane örnek olduğu için sadece onun üzerinde gideceğim benim örneğimin dışında başka elinde örnek bulunan kişiler varsa ve benimle yorum olarak paylaşırsa yazıya ekleme yapabilirim.

Geçen hafta yeni bir müşterime danışmanlık hizmeti vermeye başladım. Hesabın güvelik işlemlerinde herhangi bir aksilik yok.(Telefon numaram kayıtlı, ikincilik e-posta adresi var.) Faturalandırma kısmı ise yeni bir kart ilk defa kullanıldı. Domain açalı iki gün olmuş ve ikinci gün adwords reklamlarını yayına aldık.

Adwords reklamlarını aktif ettikten sonra gün boyu 350 tutarında para yatırarak reklamları kullandık. Ertesi gün olduğunda parayı yatırdım ve önizleme teşhis aracından hangi sırada olduğuna bakmak için anahtar kelimeyi arattığımda aşağıda göreceğiniz uyarıyla karşılaştım.

Ben bu durumu incelerken gmail adresime reklamımın yayında olduğuna dair bilgi veren mail düştü(!) Adwords yardım sayfasından google tarafına ulaştığımda herhangi bir sorun gözükmediğini rutin bir işlem olduğu ve bu işlemin 2-3 gün süreceğini söyledi. (Bu esnada bu hesap mm hesabıma bağlı değildi ve ben sadece bana dair bir sorun olduğunu düşünmüştüm. )

Beklemekten başka bir çare olmadığı ve araya hafta sonu girdi. Pazartesi sabah tekrar aynı şekilde yardım sayfasından iletişime geçtim ve ilgileneceğiniz söyledi bir arkadaş. Reklamlarımda herhangi bir sorun olmassa mail ile bilgilendireceğini söyledi.

Reklamlarım aktif olduğu gün başka bir ajans çalışanı veya ortağı ile starbucks’ta sohbet ettim onlarda aynı şekilde muzdarip olduklarını ve bir sürü müşterisinin adwords hesaplarının askıya alındığını söyledi. Google Partners Türkiye grubuna baktığımda sorunun genel olduğunu anladım.

İsmini hatırlayamadım fakat askıya alınma konusunda şu şekilde söylemişti; Reklam metinlerimizde oynama yaptık ve sonrasında hesaplarımız incelemeye alındı.

Pazartesi günü öğlen 2-3 gibi mail’e bakmadan önce reklamın aktif olup olmadığına baktığımda aktif olduğunu gördüm ve sonrasında mail hesabıma girdiğimde sabah görüştüğüm arkadaş sorun olmadığını reklamların aktif edildiğini bildiren mail’ine karşılık teşekkür ederek reklamlarımızı aktif ettim.

Google Partners Türkiye grubunda yapılan bir paylaşım altında arkadaşlardan biri hesabının 3 kere incelendiğini söyleyince müşterime önlem olarak böyle bir durumla tekrar karşılaşabileceğimizi belirttim.

İncelemeden çıktıktan sonra adwords hesabını mm altına aldım. 2 gün reklamlarımız devam ettikten sonra tekrar incelemeye girdiğini öğrendim. Adwords hesaplarını askıya alınmadan önce reklam gruplarını ve promosyon kodunu aktif etmiştim.

Tekrar adwords ekibiyle iletişime geçtim mail yoluyla tekrar irtibata geçeceğini söylediler. Şimdilik başka herhangi yapılacak bir durum kalmadı benim için. Reklamlarım tekrar aktif olduğunu belirterek  yazıyı güncellemiş olayım.  Reklamları google 2.kere aktif ettikten 1 gün sonra tekrar inceleme almış.(3. inceleme)

Daha önce askıya alınan bir hesabım olmamıştı. Bir ilk benim için bunu da Google’dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Şunu da rahatlıkla söylemeliyim Türkiye kısmını geçtim dublin tarafı da pek konudan haberdar değiller. İncelemeden çıkan hesap tekrar inceleme alındığını söylediğimde şaşırdı konuştuğum kişi.

Bu inceleme ile ilgili olarak bazı değerlendirmelerim var umarım yorumlarınızla sizde eşlik edersiniz.

Öncelikli olarak hesapla ilgili kısa özet hemen vereyim.

Domain: 2 günlük

Kredi Kartı: Yeni(ilk defa kullanılıyor.)

Adwords hesabı: Yeni.

Promosyon kodu: İnceleme geçtikten sonra kullanıldı.

Farklı reklam grupları: İnceleme geçtikten sonra açıldı.

Değerlendirmem – İhtimaller;

Reklamımın ilk olarak  incelemeye alınmasının sebebi kartın,domain ve adwords hesabının yeni olması. Hesaplar yeni olduğundan dolayı incelemeye alındı. Herhangi bir sorun olmadığı için tekrar aktif edildi.

İkinci olarak reklamların incelemeye alınması reklam gruplarından veya promosyon kodunun eklenmesinden dolayı. Promosyon kodu sahtekarlığı olduğunu bildiği için google yeni bir promosyon kodu eklediğim için incelemeye almış olabilir.

Müşteri merkezim altında olan 4 hesap incelemeye alınan hesabımdan etkilenmemiş. Bu durumu şu şekilde değerlendiriyorum. 4 hesabın kredi kartları hepsi müşterilere ait. Yeni siteye eklediğim yeni kredi kartı diğer hesaplarda aktif değil.  Böylelikle diğer hesaplar etkilenmedi.

Müşteri Merkezinde bulunan bütün sitelerin incelemeye alındığını söyleyen arkadaşlar için şu şekilde değerlendirebilirim. Müşteri merkezim altında bulunan hesaplarınızda kullandığınız kredi kartını yeni domain üzerinde kullandıysanız bu sebeple bütün hesaplarınız incelemeye alınmış olabilir.

Yapılabilecekler; 

Hesabınıza ikincil posta ve 2 adımlı doğrulama işlemini yapın. (goo.gl/XkBxSU)

Yeni bir domain ve hesap ise eski olan müşterilerinde kullandığınız kredi kartını kullanmayın.

Adwords politikalarını tekrar gözden geçirin. (bit.ly/adwords-politika)

Daha hızlı bu durumdan kurtulmanız için başka bir şey bulursam ekleme yapacağım.

———————————————————————————————————

Bazı bilgileri kısaca paylaşayım;

Kaan Türkmen: İrlandayla görüştüğümüzde Türkiye’deki hesaplarla ilgili incelemeye / askıya alma / incelemeden çıkartma durumları oldugunu söylediler.

Adwords hesabı askıya alınan bir arkadaş’a dönüş yapılmış. Verilen cevap aşağıda;

Serkan Yurdakul: Saçmalığın Bu Kadarı…! Uzmanlarımız hesabınızı yeniden inceledi ve hesabınızın AdWords politikalarımızı ihlal ettiğini tespit etti. Bu karar kesinlik kazandığı için, devre dışı bırakılan hesap önceki durumuna getirilmeyecektir. Aynı askıya alma işlemine tabi olacaklarından, lütfen başka AdWords hesapları oluşturmayın.

Tuba Eryaman(Google çalışanı): Suistimallere karşı sizleri korumak için bu tarz denetimler zaman zaman yoğunlaştırılıyor. Şu an bütün ajanslarımız benzer gecikmeler yaşıyor. En kısa zamanda çözüme ulaştırılacak.

Hatırlatma: Böyle bir incelemeye girmişseniz google size mail atmıyor. Bunu öğrenmek için reklam önizleme teşhis aracı kullanmıştım ben. Sizde öyle yaparak öğrenebilirsiniz.

———————————————————————————————————

Hesabınız tekrar incelemeye alındığında adwords politikalarına uymuyor diye bir dönüş alma ihtimalini de unutmayın.  Hesabın 3. kez incelemeye alınması sonrası 15.10.2014 akşam üzere aktif oldu. 3. kez hesabın inceleme almasının sebebini sorduğumda farklı farklı ekipler olduğu için söyledi arkadaş. 🙂

Google Türkiye adwords hesapların askıya alınmasıyla ilgili her ne kadar geçte olsa bir video yayınladı. Değerli görüşlerinizi bekliyorum,

Adwords ve Sevgiyle Kalın.