Müşteriler Neden Sizden Gider

Müşteriler neden başkasına gider diye ilk olarak başlığı yapmıştım. Ekleceğim maddelerden bazıları uymayacağı için bu şekilde değiştirmek istedim.  Eskiden çalıştığım ajansların müşterileri ve benimle dışarıdan çalışan insanlardan edindiğim tecrübeleri burada paylaşmak istedim.

1 – İşi doğru yapamıyorsunuzdur.

2 – Hedeflerin tutmaması.

Yukarıdaki iki madde sizin işi bilip bilmeme ve işi gönüllü yapıp yapmamayla alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum. Bu konuda öneri olabileceğim tek şey vicdan olarak elinizden geleni en iyi şekilde yapmış olduğunuzu bilmek ve hedeflerin tutmaması için belki başka birinden danışmanlık adı altında yorum alarak fayda size katkı sağlaması ihtimalinde müşteriniz sizi terk etmesini engellemiş olursunuz.

3 – İletişim konusunda bir probleminiz vardır.

İletişim konusu sanırım şu hayattaki en önemli konu iletişimin iyiyse müşteri sizde olması gerekenden daha uzun kalabiliyor yada ne kadar işi iyi yaparsanız yapın ilişim konusunda sorun olursa o iş mutlaka bir yerde sizden gidiyor.

4 – Hizmet verdiğiniz firmanın üst kademesi değişmiştir.

Hizmet verdiğiniz firmada işler değişebilir/karışabilir sizin anlaştığınız kişiler değişime uğrayabilir. Böyle bir durumda yıllık anlaşma yoksa belki hemen yıllık anlaşma varsa yıllık anlaşma bitiminden sonra sizinle çalışmayı bırakabilir.

5 – Müşteri’nin artık sizin yapabileceğiniz başka bir şey olmadığını düşünmesi.

Müşteri’ye bu hissi verdiğinizde bu genelde belli bir başarı yada istediğini aldıktan sonra müşterinin 1-2 ay geçmesiyle artık yapılacak bir şey yok diye düşünüp sizi bırakmasıdır. Bu durum genelde müşteri tarafından hüsranla biter belirli bir süre sonra çünkü online dünyada sürekli olarak yenilikleri takip edip, uygulamamak sizi geriye götürebiliyor.

6 – Güven problemi. (Başka birisi şu işinizi biz böyle uçuruz, böyle kaçırız demesinden etkilenmeyecek müşteriniz.)

İletişim = Yaptığını işin kalitesi = Güven -> Bu 3 işlem bir birine bağlı ve her bir bağ ne kadar kuvvetli olursa kim gelirse gelsin sizden gitmeyecektir müşteri.

7 – Müşterinin size çok fazla ödüyor olması.

Bunu değdiğini müşterinize kanıtlamanız gerekiyor. Bu ilk olarak yaptığınız işle gösterebilirsiniz. Belli bir süre sonra sizden fiyat indirimi yapmanızı isteyebilir bu konu sizin müşteri ile ilişkinizle alakalı bir durumdur. İlişkinizi profesyonel anlamda ne kadar sık tutarsanız  bu sorunla o kadar karşılaşmamış oluruz.

8 – Piyasa koşulları.

Benim aklıma gelenler şimdilik bunlar. Bunları ilerleyen süreçte mutlaka yeni eklemeler gelecektir çünkü bende her an yeni tecrübeler ediniyorum. Bu zamana kadar ilk 3 madde yüzünden kaybettiğim müşteri tarafı olmadı.  Olmamasını ümit ediyorum.

Sevgiyle kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir