Ads(Adwords) Hesaplarında İnceleme Dönemi!

5 dakikalık okunma süresi bulunmaktadır.

Adwords hesaplarını 2 haftadır sıkı bir denetim altına alan Google, ajansları, bireysel danışmanları ve reklam verenleri büyük sıkıntıya sokmaya devam ediyor. Sizlere bu konu hakkında benim başımdan geçen olayı, değerlendirmelerimi, yapılabilecekleri ve kısa bilgiler paylaşacağım.

Elimde bir tane örnek olduğu için sadece onun üzerinde gideceğim benim örneğimin dışında başka elinde örnek bulunan kişiler varsa ve benimle yorum olarak paylaşırsa yazıya ekleme yapabilirim.

Geçen hafta yeni bir müşterime danışmanlık hizmeti vermeye başladım. Hesabın güvelik işlemlerinde herhangi bir aksilik yok.(Telefon numaram kayıtlı, ikincilik e-posta adresi var.) Faturalandırma kısmı ise yeni bir kart ilk defa kullanıldı. Domain açalı iki gün olmuş ve ikinci gün adwords reklamlarını yayına aldık.

Adwords reklamlarını aktif ettikten sonra gün boyu 350 tutarında para yatırarak reklamları kullandık. Ertesi gün olduğunda parayı yatırdım ve önizleme teşhis aracından hangi sırada olduğuna bakmak için anahtar kelimeyi arattığımda aşağıda göreceğiniz uyarıyla karşılaştım.

Ben bu durumu incelerken gmail adresime reklamımın yayında olduğuna dair bilgi veren mail düştü(!) Adwords yardım sayfasından google tarafına ulaştığımda herhangi bir sorun gözükmediğini rutin bir işlem olduğu ve bu işlemin 2-3 gün süreceğini söyledi. (Bu esnada bu hesap mm hesabıma bağlı değildi ve ben sadece bana dair bir sorun olduğunu düşünmüştüm. )

Beklemekten başka bir çare olmadığı ve araya hafta sonu girdi. Pazartesi sabah tekrar aynı şekilde yardım sayfasından iletişime geçtim ve ilgileneceğiniz söyledi bir arkadaş. Reklamlarımda herhangi bir sorun olmassa mail ile bilgilendireceğini söyledi.

Reklamlarım aktif olduğu gün başka bir ajans çalışanı veya ortağı ile starbucks’ta sohbet ettim onlarda aynı şekilde muzdarip olduklarını ve bir sürü müşterisinin adwords hesaplarının askıya alındığını söyledi. Google Partners Türkiye grubuna baktığımda sorunun genel olduğunu anladım.

İsmini hatırlayamadım fakat askıya alınma konusunda şu şekilde söylemişti; Reklam metinlerimizde oynama yaptık ve sonrasında hesaplarımız incelemeye alındı.

Pazartesi günü öğlen 2-3 gibi mail’e bakmadan önce reklamın aktif olup olmadığına baktığımda aktif olduğunu gördüm ve sonrasında mail hesabıma girdiğimde sabah görüştüğüm arkadaş sorun olmadığını reklamların aktif edildiğini bildiren mail’ine karşılık teşekkür ederek reklamlarımızı aktif ettim.

Google Partners Türkiye grubunda yapılan bir paylaşım altında arkadaşlardan biri hesabının 3 kere incelendiğini söyleyince müşterime önlem olarak böyle bir durumla tekrar karşılaşabileceğimizi belirttim.

İncelemeden çıktıktan sonra adwords hesabını mm altına aldım. 2 gün reklamlarımız devam ettikten sonra tekrar incelemeye girdiğini öğrendim. Adwords hesaplarını askıya alınmadan önce reklam gruplarını ve promosyon kodunu aktif etmiştim.

Tekrar adwords ekibiyle iletişime geçtim mail yoluyla tekrar irtibata geçeceğini söylediler. Şimdilik başka herhangi yapılacak bir durum kalmadı benim için. Reklamlarım tekrar aktif olduğunu belirterek  yazıyı güncellemiş olayım.  Reklamları google 2.kere aktif ettikten 1 gün sonra tekrar inceleme almış.(3. inceleme)

Daha önce askıya alınan bir hesabım olmamıştı. Bir ilk benim için bunu da Google’dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Şunu da rahatlıkla söylemeliyim Türkiye kısmını geçtim dublin tarafı da pek konudan haberdar değiller. İncelemeden çıkan hesap tekrar inceleme alındığını söylediğimde şaşırdı konuştuğum kişi.

Bu inceleme ile ilgili olarak bazı değerlendirmelerim var umarım yorumlarınızla sizde eşlik edersiniz.

Öncelikli olarak hesapla ilgili kısa özet hemen vereyim.

Domain: 2 günlük

Kredi Kartı: Yeni(ilk defa kullanılıyor.)

Adwords hesabı: Yeni.

Promosyon kodu: İnceleme geçtikten sonra kullanıldı.

Farklı reklam grupları: İnceleme geçtikten sonra açıldı.

Değerlendirmem – İhtimaller;

Reklamımın ilk olarak  incelemeye alınmasının sebebi kartın,domain ve adwords hesabının yeni olması. Hesaplar yeni olduğundan dolayı incelemeye alındı. Herhangi bir sorun olmadığı için tekrar aktif edildi.

İkinci olarak reklamların incelemeye alınması reklam gruplarından veya promosyon kodunun eklenmesinden dolayı. Promosyon kodu sahtekarlığı olduğunu bildiği için google yeni bir promosyon kodu eklediğim için incelemeye almış olabilir.

Müşteri merkezim altında olan 4 hesap incelemeye alınan hesabımdan etkilenmemiş. Bu durumu şu şekilde değerlendiriyorum. 4 hesabın kredi kartları hepsi müşterilere ait. Yeni siteye eklediğim yeni kredi kartı diğer hesaplarda aktif değil.  Böylelikle diğer hesaplar etkilenmedi.

Müşteri Merkezinde bulunan bütün sitelerin incelemeye alındığını söyleyen arkadaşlar için şu şekilde değerlendirebilirim. Müşteri merkezim altında bulunan hesaplarınızda kullandığınız kredi kartını yeni domain üzerinde kullandıysanız bu sebeple bütün hesaplarınız incelemeye alınmış olabilir.

Yapılabilecekler; 

Hesabınıza ikincil posta ve 2 adımlı doğrulama işlemini yapın. (goo.gl/XkBxSU)

Yeni bir domain ve hesap ise eski olan müşterilerinde kullandığınız kredi kartını kullanmayın.

Adwords politikalarını tekrar gözden geçirin. (bit.ly/adwords-politika)

Daha hızlı bu durumdan kurtulmanız için başka bir şey bulursam ekleme yapacağım.

———————————————————————————————————

Bazı bilgileri kısaca paylaşayım;

Kaan Türkmen: İrlandayla görüştüğümüzde Türkiye’deki hesaplarla ilgili incelemeye / askıya alma / incelemeden çıkartma durumları oldugunu söylediler.

Adwords hesabı askıya alınan bir arkadaş’a dönüş yapılmış. Verilen cevap aşağıda;

Serkan Yurdakul: Saçmalığın Bu Kadarı…! Uzmanlarımız hesabınızı yeniden inceledi ve hesabınızın AdWords politikalarımızı ihlal ettiğini tespit etti. Bu karar kesinlik kazandığı için, devre dışı bırakılan hesap önceki durumuna getirilmeyecektir. Aynı askıya alma işlemine tabi olacaklarından, lütfen başka AdWords hesapları oluşturmayın.

Tuba Eryaman(Google çalışanı): Suistimallere karşı sizleri korumak için bu tarz denetimler zaman zaman yoğunlaştırılıyor. Şu an bütün ajanslarımız benzer gecikmeler yaşıyor. En kısa zamanda çözüme ulaştırılacak.

Hatırlatma: Böyle bir incelemeye girmişseniz google size mail atmıyor. Bunu öğrenmek için reklam önizleme teşhis aracı kullanmıştım ben. Sizde öyle yaparak öğrenebilirsiniz.

———————————————————————————————————

Hesabınız tekrar incelemeye alındığında adwords politikalarına uymuyor diye bir dönüş alma ihtimalini de unutmayın.  Hesabın 3. kez incelemeye alınması sonrası 15.10.2014 akşam üzere aktif oldu. 3. kez hesabın inceleme almasının sebebini sorduğumda farklı farklı ekipler olduğu için söyledi arkadaş. 🙂

Google Türkiye adwords hesapların askıya alınmasıyla ilgili her ne kadar geçte olsa bir video yayınladı. Değerli görüşlerinizi bekliyorum,

Adwords ve Sevgiyle Kalın.

21 thoughts on “Ads(Adwords) Hesaplarında İnceleme Dönemi!

 1. Güzel bir değerlendirme olmuş. Aynı değerlendirmeleri partners sayfasında da yapmıştık. Bu yapılan incelemelerin sebebi haksız kupon kullanımı olarak belirtildi. Yani 1 müşteri için defalarca kupon kullanarak haksız kazanç elde etmek. Bunu yapanların hesapları birdaha açılmamak üzere kapandı. Diğerleri bu durumdan inceleme geçirerek çıkacak. Ancak yaralı çıkacak. Birçok ajans ve birçok reklamveren arkadaşım birçok müşterisini kaybetmiş durumda.

  Ayrıca;

  2015’in ilk çeyreğinde Ocak ayında birçok sektörde reklamlar yasak hale gelecek olduğu bilgisi tarafımıza ulaştı. Ancak hangi sektörler onu izleyip görecez.

  1. Merhaba,

   Kupon kullanım sayısı nasıl suistimal edildiyse artık google tarafından böyle bir önlem almak zorunda kaldılar. Yorumunuz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. 2014 aralık ve 2015’in ilk çeyreği baya zorlu geçecek anlaşılan.

 2. “ajans çalışanı veya ortağı ile starbucks’ta sohbet ettim” Starbucks çok önemli. Yazıda bu detayı belitmeniz bizim açımızdan çok yararlı oldu.

  1. Bu detaya takılacağınızı düşünseydim emin olun yazmazdım. Daha dikkatli olacağım. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 3. Google Promosyon Kodu vermesi pazarlama stratejisi eskiden 100 tl yi direk veriyordu

  ip adresi aynı bir hesaptan 2.promosyon kodu uygulanmıyordu bence durum google aracıları kaldırıp direk müşteri ile irtibata geçmek istemektedr
  çünkü google çalışanı reklam bütçesini bitirmek için kelime eşleşmelerini negatif anahtar kelimelerini filan pek kullanmıyor zaten reklam verende pek bilmiyor
  promosyonla birlikte bazı kelimelerin maliyetleri 8-10 liraya kadar çıktı google aramaları aylık 200 olan kelime 11 lira diye gördüğüm kısa zamanda sistem eski haline döner umudundayım
  promosyonlar kalktıgı zaman gerçek kelime maliyetleride ortaya çıkacaktır

  1. Merhaba Deniz,

   Başka bir ajans tarafından bana söylenen bir hesap için 4-5 tane kupon kodu kullandığını, bu kadar önem veriyor madem kullanmamıza izin vermemeleri gerektiğini söylemişti. Dediğiniz gibi kupon kodları daha doğrusu inceleme işlemleri genel olarak bittiğinde net olarak öğreneceğiz.

   Yorumunuzla değer kattığınız için teşekkür ederim.

 4. Aynı durumu ben de gözlemliyorum. Yeni hesaplar çok fazla incelemeye giriyor incelemeden çıkmış hesaplar da defalarca incelemeye giriyor. Google kemeri fazlasıyla sıkmış görünüyor. Reklam yayınlama süreci de baya yavaşlamış oluyor ki bu müşteriler için bir hayli can sıkıcı. Umarım kısa bir zaman için eski haline döner ve anında reklamları çıkabilecek duruma gelebiliriz tekrar. Yazınız için teşekkür eder yeni bilgilerinizi sabırsızlıkla beklediğimi de eklemek isterim. İyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba Narkoz,

   Bir süre daha reklam konusunda böyle sıkıntı yaşanacak gibi duruyor. Yorumun ve yazıya kattığın değer için teşekkür ederim.

 5. MERHABA YOUMLARINIZ VE BİLGİLENDİRMELERİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM ARKADAŞLAR BU ASKIYA ALMA İŞİ İNANIN BENİ YAŞLANDIRDI BU SORUN NE ZAMAN BİTECEK BİR FİKRİ YADA ESKİ DENEYİMİ OLAN VARMI LÜTFEN YORUMLARINIZI BEKLİYORUM NORMAL REKLAM VEREREK BİZİM SEKTÖRDE ASLA OLMAZ BU ŞEKİLDE DAHİ OLMUYOR

 6. Arkadaşlar bu askıya alınma işlemi ne zaman bitecek yada bittiğinde sitede veya reklamlarda yapmamız gereken bir şey varmı yada daha önce bu deneyimi yaşayan varmı yardımlarınız ve yorumlarınız için teşekkürler

  1. Merhaba Alper,

   Adwords incelemeye girdiyse hesabın 3 gün sürüyor bu işlem. 3. günün sonunda hesabın incelemeden çıkmadıysa adwords yardım sayfasından müşteri hizmetlerine bağlanıp, incelemenin 3 gün dolduğunu fakat reklamların açılmadığını belirtmen gerekiyor.

   3 gün sonunda adwords reklamlarınız askıya alındı gibi bir mail geldi mi ilk olarak buna bak. Eğer geldiyse neden askıya alındığına dair bilgi vermesi gerekiyor mailde onları çözüme kavuşturup, tekrar inceleme isteğinde bulunman gerekiyor.

 7. Merhaba değerli dostlarım bende bu konuda muzdarip durumdayım.
  Googlede reklam yapmak istedim ancak site askıya alındı ibaresi ile karşılaştım sebebini araştırayım dedim inanın hiçbirşey bulamadım.
  Bana kredi kartı olayı mantıklı geldi ama aynı kart ile yayınladığım ve daha önce hiç reklam yapmadığım bir siteyi yayınlarken asıl reklam yapmak istediğim siteyi banlıyor siteyi kontrol ediyorum herhangi bir sorunda göremiyorum sonuç olarak iki sitede aynı sistem kopya içerik yok anlamadım gitti.
  Ayrıca reklam bedelleride giderek ağır olmakta 70 80 kuruşa reklam yayınlarken rekabet oratamı yüzünden 3 liranın üstüne çıkıyor reklam buda baya bi maliyet getiriyor.

  1. Merhaba Hünkar,

   Anladığım kadarıyla aynı sektörde sen iki farklı site hazırlayıp, iki farklı firma gibi reklam sunuyorsun. Bu Google Adwords kurallarına aykırı bir durum olduğu için hesabını askıya almış olabilir. Reklam maliyetleri de sizlerin diğer rakip firmaların yükseltmesi sonucu oluşuyor. Düzgün optimizasyon yapılmadığı için hesaplarda ister istemez o kadar maliyet vermek zorunda kalıyorsunuz.

   Google Adwords uzmanlarıyla çalışarak daha uygun fiyata daha sağlıklı reklamlar çıkartabilirsiniz. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 8. Merhabalar. benimde hesabım askıya alındı. Gelen mailde Hiç bir neden belirtilmiyordu. bende itiraz formu doldurdum Neden askıya alındıgımı Soran düzelmek istediğimi bildiren bir form.Ama kalıcı olarak askıya alındı maili geldi. adwords ekibi hiç yardım etmedi. sonrasında bir reklam ajansı ile anlaştım. Aynı Domaine bunlar hesab actı ve reklamlarım yayınlamaya başladı fakat bunlarda,(Bunu nasıl yapıyorlar çünkü reklam ajansına hiç yokdan yere para vermek istemiyorum.)
  bana bir panel verdi 1 saat içinde 500 tl paramı yok ettiler hiç güvenmiyorum. panaldeki rakamlar hiç birbirini tutmuyor. Beni Dolandırıyor olabilirler. Lütfen yardımcı olun…

  1. Merhaba,

   Api Panel kullanımında daha çok para harcama gösterilme gibi bir durum olduğunu daha önce görmüştüm.. Panel dediğiniz kısma adwords.google.com üzerinden giriş yapmıyorsanız şüphelenme konusunda haklı olabilirsiniz. Burada maalesef yapabileceğim bir durum yok. İlgili çalıştığınız firma ile görüşmeniz sizin için daha doğru olacaktır.

 9. Merhaba,

  Bundan yaklaşık 8 sene kadar önce Adwords kullandım ve o zamanlar hesabım askıya alınmıştı. Ödeme ile ilgili sorun olacağını düşünüyorum. Adwords’e eklediğim kredi kartım bana aitti, şu anda da ekli ve o da bana ait. Fakat neden böyle bir şey oldu bilmiyorum, aklıma gelen tek şey soy adımda “ğ” harfi var ve bundan sebep olabilir. Yada tümünü büyük harf yazdığım zaman adım da büyük “İ” harfi oluyor. Başka da aklıma gelen bir şey yok.

  Şu anda Adwords kullanma ihtiyacım var, kullanmak istedim giriş yaptım ve askıda hesap. Hesabın üst kısmında kırmızı şekilde “Hesabınız askıya alındı – Hesabınızda şüpheli ödemeler tespit ettik.” uyarı mesajı var. Bildirim yaptım ve gelen yanıt aşağıdaki gibidir.

  “Bu işlem sırasında gösterdiğiniz anlayış için teşekkür ederiz. Hesabınızın AdWords politikalarımızı ihlal ettiğini tespit ettik. Bu karar kesinlik kazandığı için, devre dışı bırakılan hesap önceki durumuna getirilmeyecektir. Aynı askıya alma işlemine tabi olacaklarından, lütfen başka AdWords hesapları oluşturmayın.

  Anlayışınız ve işbirliğiniz için teşekkür ederiz.”

  Hesabı tekrar aktifleştirmek için yapabileceğim bir şey var mı? Eğer borcum varsa ödemeye hazırım, yoksa da her ne yapılması gerekiyorsa bunu yaparım. Adwords’e mail attığım zaman otomatik bot cevapları geliyor, hiç bir şekilde muhatap olmuyorlar. Birisi dese ki sorun şu o sorunu zaten çözeceğim.

  1. Merhaba Semih Bey,

   “Hesabınızda şüpheli ödemeler tespit ettik.” bundan dolayı hesabı açtırman imkansıza yakın olduğunu söylemeliyim. Kredi kartı ve ödeme konularında baya tavırları net oluyor.

   1. Dediğiniz doğru bizzat kanıtı da benim, yıllardır farklı dönemlerde itiraz başvurusu yapıyorum ve asla açmıyorlar hatta adam gibi cevap bile vermiyorlar. Hep botların attığı politika ihlali yeni hesap açmayın onuda banlarız tarzı cevaplar. Ama yanlış yapıyorlar. Ben şu anda onlara para kazandıracağım reklam vererek bunu kaçırıyorlar. Ayrıca ben ne yaptığımı bilmiyorum ki, bilsem bunu da çözmeye hazırım. Örneğin benim borcum varsa onlara bunu ödeyeceğim bu parayı da kaçırıyorlar. Gerçekten art niyetli şekilde politika ihlali yapanları banlasınlar ve açmasınlar sorun değil. Ama ben ne yaptığımı dahi bilmiyorum. Kendi kişisel kredi kartımla 8 sene önce hesap açıp reklam vermişim, benden ödeme bile çekmişler, sonra banlanmışım ve 8 senedir bir kere olsun bana neden banlandığımı bile söylemiyorlar. Cinayet işlesem 8 senede hapisten çıkardım ama Adwords banından çıkamadım 🙂
    Saygılar..

    1. hahahah 🙂 Gerçekten öyleler anlamsız bir durum yardımsızlık söz konusu orada. Bu durumla ilgili çok kez ilettim şikayetleri fakat herhangi bir dönüş alamadım çünkü arka taraftaki bu politikalarla ilgilenenler baya katı ve net tavırlı oluyorlar haksız sayılmaz pek tabi kurunun yanında yaşta yanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir