Yeni İçerik Sitesi İçin Seo Stratejisi

İçerik site açarak internet üzerinden para kazanma peşinde olan birçok kişi olduğunu biliyor ve forumlarda çokça okuyorum. Genelde birçoğu hüzünle bitiyor olsada işini bilen kişiler elbette aradan sıyrılıp paralarınız kazanıyor.,

Yeni projemiz var ve seo danışmanı ile  çalışmak istiyoruz diyorsanız benimle iletişime geçebiliriz.

Yeni içerik sitesi açacak kişilerin seo stratejisi nası olması gerektiğine dair bilgiler paylaşmak istedim.

1 – İçerik sitesi açacaksan gerçekten bilgin olması gerekiyor. Bilgin yoksa bile bunu araştıracak,detayları not alacak ve kullanıcıları o detaylarla beraber bilgi verici içerik oluşturman gerekiyor.

2 – Rakiplerinizi araştırmanız gerekiyor. Hangi anahtar kelimeden hit aldığınızı bilmeniz gerekiyor.  Semrush ve Search Metrics bu konuda size yardımcı olacaktır.

hangi anahtar kelimeden hit aldığını öğrenme search metrics

hangi anahtar kelimeden hit aldığını öğrenme semrush

3 – Marka olabilecek bir domain veya keywords domain seçebilirsiniz. Domain seçiminde genel olarak sektöre göre hareket ediyorum.

4 – Domain alındı ve tema seçildikten sonra yapılması gerekenlere eklentilerin kurulumu, arama motorları için yapılması gerekenler, açılması gereken sosyal medya hesapları olarak 3 kısma böldüğüm işlemler yapılmaktadır.

Site Açıldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

5 – Aranma hacmi yüksek olan kelimeleri ayrı bir yere not alıyorum ve içerik başlıklarında bu keywordslerin geçmesini sağlıyorum. Ads( Adwords) Keywords Planner size yardımcı olur bu konuda.

6 – Yazıların hangi başlıkta olacağı ve hangi tarihte yayınlanacağına dair liste tutmaktayım. Başlıkları daha site kurulduğunda ilgi çekici olması ve keywords’ün geçmesine dikkat ederek belirliyorum ve bunu içerik yazacak kişiye bırakmıyorum. İçerikleri elimdeki olabilecek içeriklere göre zamanlıyorum. Bu 3 günde 1 veya  veya 5 günde 1’de olabiliyor.

Yazılacak İçerik Planı

7 – Yazılacak içerikler belirli alt başlıkları olacak şekilde hazırlanıyor. En alt kısmı da video bulunuyorsa onu ekliyorum.

8 –  Pagespeed Insights aracına girip düzeltebileceğim hataları elimden geldiğince düzeltmeye çalışıyorum. Çok kritik hata bulunuyorsa  yazılımcı bir arkadaştan belirli bir ücret karşılığında hizmet alıyorum.

9 – İçerikler siteye girdikçe alakalı olan yazılardan long tail dediğimiz keywordslerden diğer sayfalara link veriyorum.  Bunu verirken daha önceden link inşaası için hazırlamış olduğum keywordslerden yararlanıyorum.

10 –  Link inşaası için hangi keywordlere çalışmanız gerektiğine dair not almanız gerekiyor. Aslında ben bu kısmı ikiye bölüyorum. Çok hit getiren ama cpc maliyeti düşük olan kelimeler ve Az hiti olan ama cpc maliyeti yüksek olan kelimeler.

Hitli Link İnşaası İçin Keywords   CPC Link İnşaası İçin Keywords

11 – İçerik giriş sayfası 10 olduktan sonra sosyal medya hesaplarından ve gruplarından paylaşmaya başlıyorum. Facebook’ta 5 post olduktan sonra facebook reklamlarıyla kullanıcıları facebook sayfasına çekiyorum.  Aynı zamanda açtığım sektörle alakalı facebook sayfası ve twitter account bulursam satın alıyorum aynı zamanlı olarak sosyal medya hesaplarından paylaşım yapıyorum.

12 – Günlük olarak Webmaster Tools ve Analytics kısmını kontrol ediyorum. Daha önce yazmış olduğum yazı seo çalışmalarında takip etmeniz gereken analytics metriklerini okuyabilirsiniz. Açılış sayfalarından hangi sayfaların okunma oranlarına özellikle dikkat ediyorum. Kendime göre ne kadar durması gerektiğine dair bir not tutup o dakikanın altındaysa kullanıcıyı daha fazla nasıl tutarım onu düşünüyorum.

13 – Eklentiler kısmında yok ama e-bülten için eklentilerde olması gerekiyor orada. Onları da ekliyorum ve kullanıcıların oraya kayıt olması için farklı yerleri deneyerek A/B testi yapıyorum.  E-Mail listesiniz ne kadar çok olur ve siz mail attığınızda tıklanma oranı yüksek olursa o kadar değerli olursunuz.

e-posta listesine abone olun

14 –  İçerikler 3-4 sayfa olduktan sonra siteye adsense ekliyorum.

15 – 4 aylık bir süreçte bu işlemlere devam ediyorum. Sonrasında search console kısmından gösterimi fazla olan anahtar kelimelerinide alarak keywords kısmında belirlediklerime link almaya başlıyorum.

16 – Backlink alınacak siteler belirlenirken site ile alakalı içerikleri bulunan sitelerden olmasına dikkat ediyorum. Böyle birşey imkan değilse ona daha yakın olabilecek sitelerden veya o siteye uygun olacak şekilde yazıyı değiştiriyorum.

17 – Backlink alınacak sitelerde Citation Flow, Trust Flow, Domain Authority, Page Authority, Trustrank değerlerine bakıyorum. Belirli bir grafiği izliyorum bunlara bakarken. Aşağıda yola bakarsanız kalitesi düşük üç siteyi atlıyorum ama aynı zamanda direk en üst siteyi de seçmiyorum.

Backlink İnşaasında İzlenecek Yol

18 – İlerleyen zamanlarda bu yazı güncellenecektir. Şimdilik bu kadar yeter. 🙂

Farklı olarak yaptığınız bir çalışma varsa veya yazı hakkında görüşleriniz bulunuyorsa yorum olarak bekliyor olacağım.

Sevgiyle kalın.

41 thoughts on “Yeni İçerik Sitesi İçin Seo Stratejisi

 1. Seo alanında birçok yazı okuyorum fakat içerik kısmında kimse bu kadar detaylı bir yazı hazırladığını görmemiştim benim için etkili ve faydalı olduğunu söylemeliyim. Özellikle planlama kısmında bana fikirler verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

  1. Yorumunuz için teşekkürler. İlerleyen zamanlarda bu tarz konuları yazmaya devam edeceğim takipte kalın lütfen!

 2. Bir çok yazınız gibi bu yazınızda süper ilerleyen süreçlerde daha fazla yazı paylaşabilirseniz okumaktan memnuniyet duyarım

 3. İçerik siteleri için seo çalışması aşamasında neler yapılacağını anlatmışsınız süper bir içerik olmuş

 4. Seo bakımından yazılabilecek güzel içeriklerden biri faydalı olacaktır ilerleyen kuşaklar için

 5. Çok sayıda yorum almışsınız bende yazmak istedim harika bir yazı olmuş bende seo ve içerik alanında yazılar yazıyorum siteme beklerim sizi

 6. Güzel bir içerik hazırlamışsınız Eyüp bey, medium üzerinden görmüştüm yazınızı artık buradan takip edeceğim yazılarınızı.

 7. Yeni içerik seo stratejisi hakkında verdiğiniz bilgiler çok bilgilendirici bu tarz yazıları her zaman okuyamıyoruz. Medium üzerinden paylaşmışsınız oradan görüp sitenize geldim teşekkür etmek adına

 8. İçerik seo ilişkisinin birbirini bağlılığı konusunda önemli bir içerik hazırlamışsınız arkadaşım tavsiye etmişti okudum ve tavsiyeyi verdiği için ona da teşekkür ettim burada sizede teşekkür etmek istedim

 9. İçerik konusunda hazırlanılmış olan faydalı bir bilgi ve faydalı bir yazı teşekkürler.

 10. Yeni içerik sitesi için seo çalışmasını bu kadar güzel anlatılamazdı sağolun hocam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir