OneSignal Push Notification Nedir? Nasıl Kurulur?

Push notification nedir, push natification yapmak için kullandığımız onesignal nasıl kurulur, nasıl çalıştırılır soruların cevaplarını yazımda bulabilirsiniz.

Push notification anlık olarak kullanıcılara bildirim göndererek yazılarınızla, indirimleriniz, haberleriniz gibi farklı konularda haber vermenizi sağlar.

Seo hizmeti almak için: seo uzmanı

Push notification için ben onesignal kullanıyorum uzun süredir size de onesignal nasıl kurulur, nasıl kullanılır soruların cevaplarını veriyorum adım adım izlediğinizde işlem gerçekleştirirsiniz.

Push notification önemi şu şekilde anlatabilirim; Sitemize kullanıcıyı çekmek için farklı pazarlama kanalları kullanıyorum aynı kullanıcıyı tekrar sitemize gelmeside bizim için ayrı bir maliyet gerekiyor. Bununla birlikte sitenize gelen kullanıcılar tekrar sitenize geldiğinizde google gözünde daha değerli gözüktüğü için push notification bizim için önemli bir pazarlama kanal olarak kullanıyorum.

Böylece hem maliyet, hem efor hemde seo açısından bizlere etkisi olmaktadır.

Push notification etkili midir?

İOS ve Android kullanıcıları push bildirimlerini büyük oranda etkinleştirmekte aynı zamanda web push bildirimlerini aktif olarak kullanılmaktadır. Böylece push notification etkilimidir sorusunun cevabını evet diyebilirim.

OneSignal Nasıl Kurulur?

1- https://app.onesignal.com/signup adresine geliyorsunuz ve buradan kayıt oluşturuyorsunuz.

2- Kayıt işlemi yaptıktan sonra verdiğiniz mail’e gelen bir aktivasyon kodu var onu aktif etmeniz gerekiyor.

3 – Aktif et butonuna bastıktan sonra https://app.onesignal.com/login kısmından mail adresimizi ve belirlemiş olduğumuz şifre’nin girişini yapıyoruz.

4 – Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir panel gelicektir. Oradan Web kısmını seçiyoruz.

5 – Joomla, WordPress, Magento gibi platformları kullanıyorsanız ortadaki WordPress Plugin or Website Builder kısmına tıklayıp oradan platformunuzu seçebilirsiniz.

6 – Site ismi ve site adresini alt kısmında bulunan favicon kısmında seçtikten sonra save butonuna basıyorsunuz.

7 – Karşınıza aşağıdaki gibi bir panel gelecektir. Şimdilik bekletin onu.

8 – WordPress eklentiler kısmına gelip yeni ekle kısmında onesignal eklentisini indirip kuruyorsunuz. Eklenti ismi “OneSignal – Web Push Notifications” direk olarak bu şekilde.

9 – Eklenti kurulduktan sonra Onesignal Push kısmına geliyoruz. Configration kısmına tıkladıktan sonra 7 maddede bahsettiğimiz ID’leri ilgili yerlere yerleştiriyoruz.

10 – “Prompt Customization” altındaki kısımda kullanıcıları size izin vermesine teşvik etmesi yönündeki mesajınız olacaktır. Benim ki aşağıdaki gibi.

11 – “Welcome Notification Settings” altındaki kısımda kullanıcılar izin verdikten sonra gördüğü mesajı belirtmektedir.

12 – “Sent Notification Settings” kısmında Hide notifications after a few seconds kısmının altında “Yes” kısmı seçili olması gerekmektedir.

13 – “Automatically prompt new site visitors with OneSignal Slide Prompt before Native Browser Prompt (recommended)”  açık olması gerekiyor.

14 – Bu işlemleri yaptıktan sonra onesignal sayfasına gidip “Finish” butonuna basıp işlemi bitirmeyi unutmayın.

15 – Sitenize gelen kullanıcılara aşağıdaki gibi ve şekilde bildirim göndermektedir.

OneSignal Push Notification Nasıl Kullanılır?

OneSignal nasıl kullanılır sorusu iki tane cevabı bulunmakta.

1 – Yeni yazı eklediğinizde sağ tarafta bulunan belge kısmında aşağıdaki gibi bir tik bulunmakta eğer bu tik yayınla dediğinizde varsa direk ilgili kişilere bildirim gidecektir eğer bu tik yoksa ilgili kişiye push notification yapılmayacaktır ki 2. madde devreye giriyor.

Sarı alan olarak bahsettiğim yer o tik’li kısım.

2 – Onesignal login girişi yapıyoruz ve aşağıdaki gibi bir ekran bizi karşılayacaktır. Oradan site’nin olduğu kısma tıklayoruz.

2-1 – Messages kısmına tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir alan karşılayacak.

2-2 – New Push kısmına tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir alan gelicektir oradan içeriğinizle ilgili bilgiler girdikten sonra confirm butonuna basıp push notification yapmış oluyoruz.

Not: Eğer yazı içindeki 1. maddeli olan tik’li şeklini kullanacaksanız her yazı güncellemesinde ilgili kişilere bildirim gidecektir. Bunu isteyip istemediğinize dikkat edin.

İşlem bu kadar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir