Ads(Adwords) Hedef Kitle Nasıl Oluşturulur?

Adwords yeniden pazarlama için  kullanılan adwords hedef kitle nasıl oluşturulur sorusunun cevabını yazımda bulabileceksiniz.

Yeni ads(adwords) panelini gelmesiyle birlikte hedef kitle kısmının yerini değişmesine neden oldu. Eski panel kullanıyorsanız “eski adwords panelinde bu şekilde olmaktadır” altında kısmı deneyebilirsiniz.

Sarı renkle yuvarlak içerisine aldığımız  üst üste noktalara tıkladıktan sonra paylaşılan kitaplık alt kısmında bulunan “kitle yöneticisi” tıklıyorsunuz.

adwords hedef kitle nasıl oluşturulur

Karşınıza aşağıdaki gibi bir kısım gelecektir. Orada + işaretine tıkladıktan sonra bir sonraki görselde bulunan menü açılacaktır o  menü kısmından ilk seçenek olan “web sitesini ziyaret eden kullanıcılar” kısmını seçin.
adwords hedef kitle nasıl oluşturulur

adwords hedef kitle nasıl oluşturulur

Kitle’nizin adını ilk kısma giriyorsunuz yani xx kategorisi vb gibi. Liste üyeleri kısmından bir sonraki seçenekte verdiğiniz url hedefliyoruz. Ziyaret edilen sayfa kısmında hedef url ekliyorsunuz. Üyelik süresi kısmından uzun tutmanız önemli. En son kısmında da açıklama olarak girerseniz kitlenizi ileride kullandığınızda doğru şekilde hedefleyebilirsiniz.

adwords hedef kitle nasıl oluşturulur

 

– Eski Ads(Adwords) Panelinde Bu Şekilde Olmaktadır –

Adwords hesabınıza giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan menüde “Paylaşılan Kitaplık” kısmına tıklayın karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

adwords-websitesi-yeniden-pazarlama-listesi

Buradan kutu içine aldığım “Web sitesini ziyaret edenler” kısmının altında bulunan “yeniden pazarlamayı ayarla” seçeneğini seçiyoruz. Karşınıza gelen ekrandan yeniden pazarlamayı ayarla butona tıklıyorsunuz.

adwords-yeniden-pazarlama-web-sitenize-etiketleme

Yukarıda gördüğünüz gibi bir kısım geliyor. Web sitenize yönetili Adwords etiketini göster kısmına tıklayın. Oradan gerekli kodu alıp sitenizin <body> </body> etiketlerinin arasına ekleyin. Header.php dosyası bunun için uygun.

adwords-yeniden-pazarlama-etiketi-calismiyor-uyarisi

Bu kod doğru çalıştığında yeniden pazarlama etiketi kısmı yeşil olacaktır. Alt tarafta görünen tüm ziyaretçiler kısmı otomatik olarak gelen listelerden bir tanesi. Siz özel olarak buraya istediğiniz sayfaları aşağıdaki gibi ekleyebilirsiniz.

“Yeniden Pazarlama Listesi” butonuna tıkladıktan sonra açılır menüden “web sitesini ziyaret edenler” kısmına tıklıyorsunuz.

Adwords Hedef Kitle Ekleme Nasıl Yapılır

1- Listenize isim veriyorsunuz.

2- Sayfanızın url kısmını direk yapıştırıyorsunuz.

3 – Kaç gün bu veriler kalsın onu yazıyorsunuz. Max. 120 gün.

4 – Listeniz çok karışık ve farklı olacaksa bu liste hakkında kendinize not düşüyorsunuz ve kaydet diyip listenizi kapatıyorsunuz.

Bu kitlelerle birlikte kullanıcılara remarketing kolayca yapabiliyorsunuz. Burada önemli olan bu listeleri ayrıntılı hazırlamak ve her bir liste için farklı stratejiler oluşturup o listeleri tanımlamak bu işin uzmanlık gerektiren kısmı oluyor. İlerleyen zamanlarda belki bununla ilgili örnek bir liste paylaşırım.

Hatırlatma 1 – Google Adwords Eğitimi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Hatırlatma 2 – Adwords hesabınızı yönetmemi isterseniz adwords danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir