Arama Sorgularında Kaçırdığınız Kullanıcıların Farkında Mısınız?

2 dakikalık okunma süresi bulunmaktadır.

Seo çalışmalarında dikkat ettiğim noktalardan biri de sitenin o konuyu, e-ticaret’i ele alırsak o ürünü elinde var mı sorusudur.  Bir sitenin webmaster tools arama sorgularını analytics’e bağlamıştım. Genelde ikisini ayrı ayrı bakarım.

Webmaster Tools’u Analytics hesabıma bağladıktan sonra Analytics’te bulunan Arama Motoru Optimizasyonu kategorisine daha çok bakar oldum. Çünkü kullanıcılar arıyorlar, aradıklarında siteni görüyorlar, siteni gördüğünde o konuya tıklamışlar mı tıklamamışlar mı bunları öğrenebiliyorsun. Daha farklı olayları da var elbette.

Bu site içinde aynısını yaptıktan sonra  hedef kelimeye odaklanırken, aslında kaçırdıkları  kullanıcılar olduğunu gördüm.

Ben size aşağıda içerik sağlayan bir sitenin analytics hesabının ekran görüntüsünü aldım ve bunun üzerinde devam edeceğim.

 

Bu site için ise sadece iki kelime üzerinde çalışma yapılmış ve başarılı olunduğundan fakat yeteri kadar dönüş, ziyaretçi alınamadığından bahsetmişti site sahibi. Yukarıda istatistiklere bakıldığında yaklaşık 10.000 üzerinden gösterim alan fakat hiç tıklanmayan iki kelime var. 10.000 bu gösterim yaklaşık 1 ay 1 haftada oluşan gösterim sayısı. Eğer her gösterim başına tıklama alsaydı bu site;

– Konusunun değeri artacaktı.

– Site hit ortalama artacaktı.

– Tıklanma sayısı artacaktı.

Bu kadar gösterim almasına rağmen burada önemli olan kategorilerden biri elbette ortalama konumu oluyor. İki kelimeyi arattığımda 42 ve 43 gibi bir konum elde etmişler. Bu konumda bulunan bir site bu aramalarda bu kadar gösterim alıyorsa 1. ve 2. sırada bulunan sitelerin gösterim ve tıklama oranı müthiş iştah açıcı geliyor.

Olayı burada kaçırmışlar işte. Hedef kelime üzerinde çalış çalış çalış ama oradan gelen ziyaretçi ve gösterim, yukarıda bulunan tek kelimeye eşit olmasın.  Büyük ihtimal ileride çalışma yaptığı kelimede düşecektir çünkü alt sayfaları ziyaretçiyle beslenmiyor.

O sitenin orada kalıcı olmasını sağlamak için diğer yazılarınızı da Google aramalarında üst sıralarda tutarak sitenize daha fazla ziyaretçi sağlamalısınız yani Google üzerinde o kelimede geldi ee sonra dememeli ve her çeşit kelimeden sitenize ziyaretçi gelmeli. Bu önemli bir husustur..

Bu site için yapılması gerekenleri ilettim ve size de ipucu olarak aşağıda yazayım dedim.

Hedef kelimenize dair seo çalışması yaparken, diğer aramalardan gelen anahtar kelimeler üzerinde de çalışmalar yapın. O kelimeye dair gidilensayfanın içeriklerini, video ve resimlerle besleyin. Hedef kelime üzerinden çalışacağım derken diğer kullanıcıları da kaçırmayın. Ana kelimenizin yanında aramalardan sayfalarınıza gelen kullanıcılara ilk sıradan ulaşın. (Artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Açık açık şunu şunu yapın demek istemiyorum.)

E-ticaret siteleri için bakmak gerekirse;

Bir ürün satıyorsunuz ve bu ürün elinizde mevcut. Görüntülenme sayısına bakıyorsunuz yeteri kadar var fakat tıklanma oranı hiç yok veya sizi tatmin etmiyor. Burada iki şekilde düşünmeniz gerekiyor. O ürün hakkında düşünmeniz gereken iki konu var aslında. Sezonluk veya Trend olan bir ürün mü yoksa her gün satın alınabilecek bir ürün mü olduğunu düşünmelisiniz.

Aranma hacmi yüksek olan ürününüz sezonluk veya trend bir ürün yani 3 gün sonra onun modası geçebilir fakat siz orada ne kadar ürün satabilirseniz o kadar kâr sağlarsınız. Burada yapacağınız çalışma SEM olmalı.  Sezonluk veya trend bir ürün değil ise o ürüne dair seo çalışmalara yaparak pastadan hak sahibi olmanız gerekir.

Seo çalışmalarınızı yaparken, günlük olarak webmaster tools, analytics verilerinizi kontrol edin. Emin olun size çok yararlı datalar sunacaktır. Seo çalışmalarınızı yürütürken size büyük yardımları olacaktır. Benden söylemesi!

2 thoughts on “Arama Sorgularında Kaçırdığınız Kullanıcıların Farkında Mısınız?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir