E-ticaret Siteleri İçin Ads(Adwords) Kampanya Önerileri

4 dakikalık okunma süresi bulunmaktadır.

Yakın bir zamanda adını vermiyim bir dikey e-ticaret sitesinin ads(adwords) reklamlarını hazırlamaya, hazırladıklarınıda optimize etmeye başladım. Bu konuda neler yaptığımı anlatacağım. Bir sonraki konuda ise reklamları açtıktan sonra nasıl optimize etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

Sormak istediğiniz bir soru olursa yazı altında bulunan forumu doldurarak sorunuzu bana iletebilirsiniz. Adwords danışmanlık hizmeti almak isterseniz buraya tıklayarak iletişim sayfasından telefon ve mail adresime ulaşabilirsiniz.

Google Ads(Adwords) Text Reklamları

Text reklamlarını bu sektördeyseniz bilmiyor olamazsınız.  Google üzerinden arama yatığımızda sıralamada ilk 3 ve sağ tarafta bulunan metin reklamlardır.  Telefon almak isteyen bir kullanıcı google üzerinden İphone 5s araması yaptığında sizin sitenize gelmesini istiyorsanız ads(adwords) text reklamlarınız hazır olmak zorunda.

Ads(Adwords) text reklamlarınızı oluştururken başlıkların, metin kısmının ve görünen url’de kelime geçmesi görünürlük açısından size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Diğer optimizasyon önerlerini diğer konuya saklıyorum. 🙂

Text reklam örneği;

Google Adwords Display Reklamları

Adwords Display reklamlarını kullanabilirseniz text reklamlarından daha etkili olduğunu söyleyebilirim. (Kişisel görüşüm) Görüntülü reklamlar sayesinde ürünlerinizi kullanıcılara göstererek bu ürünü almalısın imajı vermelisiniz. Display reklamlarının text reklamlarından farkı kullanıcılara bu ürüne ihtiyacı olduğunu gösteriyor olmanız. Buraya birazcıkta remarketing giriyor olsa da iyi hedeflenmiş bir display reklamı büyük oranda kâr etmenize olanak sağlar.

Display reklam örneği;

Google Shopping Reklamları

Ürün listeleme reklamlarının yeni adı Google Shopping oldu. Google Shopping ile beraber bir çok yeni özellik geldiğini belirtmeliyim.  Ürün listeleme reklamlarını nasıl açacağınızı, açtığınız ürün listeleme reklamlarını Google Shopping’e nasıl aktaracağınızı anlatmıştım. [İlgili linkler : 1, 2] Ürün listeleme reklamları sağ tarafta ürününüz hakkında açıklama, görsel ve fiyatı çıkan reklam biçimidir. 100 veya daha fazla ürününüz varsa shopping reklam modelini mutlaka ama mutlaka kullanmalısınız.

Shopping reklam örneği;

Remarketing

Tamam tamam adwords’un bütün reklam modellerin seviyorum doğruya doğru. Remarketing sitenize gelmiş kullanıcılara sonradan tekrar ürünlerinizi gösterebileceğiniz reklam modeli. Nasıl mı?

Kullanıcılar sizin sitenize geldiğinde çerezlerini bırakır. Biz bu çerezler sayesinde kullanıcılara özel olarak ürünlerimizi tekrar gösterebiliriz. Burada dikkat etmeniz gereken konu sitenize gelmiş her kullanıcıya mı remarketing yapmak istiyorsunuz yoksa belli bir kategoriye girmiş kullanıcıya mı reklam yapmak istiyorsunuz.

 Dönüşüm Takibi

Yukarıdakileri madde madde yazdığımız her şeyin bir dönüşümü olacak ve bu dönüşümleri takip etmiyorsanız bir süre sonra hepsi boşa gitmiş olacak. Dönüşüm takibi yapmanız sizin hangi reklam modelinde daha başarılı olduğunuzu hangi ürünlerinizin daha çok satıldığını hangi saatte ürünlerinizin daha çok satıldığını öğrenebilirsiniz. Böylelikle hem yüksek adwords maliyeti harcamamış olursunuz hemde  daha fazla ürün satmış olursunuz.

Yazımı burada bitirken yazının başında da söylediğim gibi bir sonraki yazımda optimizasyon önerilerinde bulunacağım.

Şimdilik adwords ile kalın.

1 Yorum Var “E-ticaret Siteleri İçin Ads(Adwords) Kampanya Önerileri

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir