E-ticaret Siteleri İçin Ads(Adwords) Optimizasyon Önerileri

4 dakikalık okunma süresi bulunmaktadır.

E-ticaret siteler için adwords önerilerimiz devam ediyor. E-ticaret siteleri için adwords önerilerinden bahsetmiştik şimdi ise bu reklamların optimizasyonundan bahsedeceğim.

Google  Text Reklamları Optimizasyonu

Text reklamlar yani metin reklamlar adwords’ün içinde en çok kullandığım reklamlardır. Text reklamlarında yapacağımız her optimizasyon adımının maliyeti yüksek olacağını söylemeliyim.

1- Text reklamlarını oluşturacağımız zaman, title, description ve keywordlerin birbirine benzer veya anlam olarak aynı olması gerekiyor. Örneklendirmek gerekirse; iPhone 5s  için bir metin reklam açtığımızı düşünün.

Title kısmını:  “Apple iPhone 5S 16GB”

Açıklama kısmı: “En Ucuz iPhone 5S Cep Telefonu, Korumalık Yanında Hediye”

Görünen Url : https://www.siteadi.com/iPhone-5s 

Anahtar Keliemler: ” iPhone 5S, 16 gb iPhone 5s, Ucuz iPhone 5s”

Anahtar kelimeniz ve reklam metniniz mükemmel bir şekilde oluşturdunuz diyebilirim. Anahtar kelime puanınız bunu size zaten yansıtacaktır.

2- Metin reklamlarında kullanıcıların tıkladığı link’e gittiklerinde açılan sayfa sizin metin reklamlarınızda kaliteyi etkileyen unsurlardan biri.  Oluşturduğunuz text reklamlarında vurguladığınız anahtar kelimeler açılan sayfada geçmemesi durumunda veya başka sayfaya yönlenmesi durumunda google size kötü bir kalite puanı verecektir. Hem müşterinizi kaybedeceksiniz hemde Google’ın gözünde değeriniz düşmüş olacaktır.

Burada yapmanız gereken eğer reklamınızı iPhone 5s üzerine açtıysanız reklama tıkladığında gidicek url adreside iPhone 5s ürünlerin olduğu kategori olmalıdır.

3-  Sayfa açılış hızı önemli olan bir diğer unsur. Bu madde ister adwords olsun ister seo isterse sadece blog yazarı olun çok önemli bir madde. Çünkü yapılan bir araştırmalara göre kullanıcılar 5 saniye içinde açılmayan siteleri direk kapatıyorlarmış. Google dökümanlarını okuyorsanız google’ın bu konu hakkında hassas olduğunu görebilirsiniz.

Burada sitenizi yavaşlacak her türlü şeyi bulup engellemelisiniz. Resimleri optimize etme, içerikleri sıkıştırma, hosting’inizi değiştirme gibi.

Google Adwords Display Reklamları

Display yani görüntülü reklamlar kullanıcılara ihtiyacı olmasa da sattırabileceğimiz reklam türüdür. İhtiyacı olmadığı halde çok güzel elbiseymiş ben bunu alayım diye arkadaşlarınızdan duymuşsunuzdur mutlaka. Bu tür arkadaşlara ürünlerimizi satmak için display reklamlar tam ihtiyacımız olan reklam türü!

1 – Görüntülü reklamlarımızı hangi boyutlarda gösterileceği önemli bir konudur. Bu aslında adsense alan sitelerin açtıkları reklam türlerine bağlıdır. Yerleşimler olarak reklamınızı eklediğinizde eğer sitede 300×250 boyutunda reklam alanı yoksa reklamınız o sitede görülmeyecektir. Reklam boyutlarını eklerken 3-4 farklı varyasyonlarını eklerseniz reklam kampanyanız için büyük avantaj sağlayacaktır.

2 – Reklam görsellerinizin dikkat çekici olması gerekmektedir. Yapacağınız görseller ürünü satacak derecede dikkat çekici, anlaşılır ve harekete geçirici olmalıdır.

3 –  Görüntülü reklamlarda önemli bir hedefleme yerleşimlerdir. Burada reklamlarınızın hangi sitelerde görünmesini seçebiliyorsunuz. E-ticaret sitesinden örnek verecek olursak bir blog yazarı kıyafet konusunda yazı yazdığını düşünelim. Yazıyı okuyan ziyaretçi hemen sizin reklamınızı gördüğünde reklamınıza tıklayacak hatta satın alacaktır. Kadın üzerine satış yapan bir e-ticaret sitesinin online oyunlar oynanan bir siteye reklam vermesi tıklanmasına sebep olur elbette fakat satışa katkısı olmaz. Boşuna para vermeyi kim isterki?

4 – Reklamlarınızı yayınlamaya başladıktan sonra dönüşümlerini takip etmeniz gerekmektedir. En çok hangi site tıklama veriyor, tıklama veriyor ama dönüşüm getiriyor mu?, hangi site daha çok dönüşüm getiriyor gibi soruların cevaplarını bulmalısınız. Bu soruların cevaplarını bulduğunuzda yapmanız gereken en çok dönüşüm sağlayan siteye özel teklifler ve reklamlar belirleyip, satışlarınızı arttırma hedefinde olmalısınız.

Google Shopping Reklamları

Google shopping reklamları yeni olan reklam türlerinden biri. Ürün listeleme reklamları olarakta biliniyor. Google Shopping reklamları optimizasyonunda nelere dikkat edilmeli biraz bahsedelim.

1 – Google Merchant Center, bizim shopping reklamlarımız için en önemli araç. Bu araç sayesinde resim görüntüleri, fiyatları, açıklamalarının hepsini burada yapıyoruz. dikkat etmeniz gereken kullanıcılara net mesajlar veren başlıklar seçmeniz ve dikkat çekici görüntüler koymalısınız.  Sizin için aşağıda bir ekran görüntüsü koydum.

Ekran görüntüsünü omerburakozdemr paylaşmıştır.

2 – Shopping reklamlarınız hangisi en fazla tıklama alıyor hangi ürün daha çok dönüşüm getiriyor bunları belirleyip farklı reklam gruplarına ayırabilir bu reklam grupları için özel teklifler belirleyebilirsiniz.  Burada yapacağınız optimizasyon sizin shopping reklamlarının ne kadar başarılı olup, olmayacağınızı belirleyecetir.

Shopping reklamları için özel optimizasyon resimli olarak anlatımını yapmayı düşünüyorum. Takipte kalın 🙂

Remarketing 

Remarketing bilinen adıyla yeniden pazarlama adwords’ün satış arttırmak için önemli kampanyalarından biridir. Remarketing kampanyalarınızı en iyi şekilde optimize edilişini düşünülüp, kurgulandığında satış olanağı büyük oranda arttıracaksınız.

1 – E-ticaret siteleri için bahsetmek gerekirse her kategori için etiketleme işlemleri yapmalısınız.  Örnek vermem gerekirse;

Kategori: Kadın

Kategori : Kadın > Ayakakbı

Kategori : Kadın  > Çanta

Her kategori için etiket belirlendiğinde yapacağınız remarketing çalışmasında %90’dan fazla hedefinize ulaşmış olursunuz.

2 – Hazırlanacak görsellerin dikkat edilmesi gerekli. Hangi kategori için remarketing yapacağınızı belirlemelisiniz sonrasında remarketing görseli hazırlatmalısınız. Remarketing yapacağım diye rezil olmamak gerekir.  Bu duruma uygun bir örneği aşağıda görebilirsiniz.

Ekran görüntüsünü denisutku paylaşmıştır.

Kategorileri belirledikten sonra yapmanız gereken kullanıcılara bu durumlarda indirim, promosyon kuponları vecya ücretsiz kargo gibi hizmetlerini ön planda tutarak reklamlarınızı hazırlamalısınız.

3  – Remarketing reklamlarınızı hangi tür olarak yayınlayacağınızı seçmeniz önemlidir. Metin reklam mı göstereceksiniz yoksa görsel reklamlar mı belirlemeniz gerekmektedir.  Farklı reklam gruplarında farklı reklam çeşitlerini deneyerek en çok hangisinden dönüşüm alacaksınız belirleyip, reklam hedeflerinizi buna göre yön verebilirsiniz.

4 – Farklı remarketing tekniklerini denemelisiniz. E-posta remarketing kullanabilirsiniz, sosyal medyada remarketing ya da arama odaklı remarketing gibi yöntemleri denemelisiniz.

5 – Remarketing reklam gruplarınızda vereceğiz tıklama başı maliyeteletleri yüksekten aşağıya doğru indiren bir strateji izlemeniz kampanyanız açısından önemi büyüktür.

E-ticaret siteleri için adwords optimizasyon önerilirini bulunduğum yazımı burada bitiriyorum. İleride yazıya eklemeler yapar mıyım onu da bilmiyorum. Ekleme yaparsam tekrar sizinle Twitter üzerinden paylaşacağıma emin olabilirsiniz.

Adwords danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız iletişim sayfasına gidip, iletişim bilgilerim sayesinde bana ulaşabilirsiniz..

Adwords ile kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir