Google Ads Performance Max Kampanyası Nasıl Açılır?

Türkçe hesap kullananlar için Maks. Performans İngilizce hesap dili kullananlar için Performance Max kampanyasının nasıl açılırın cevabını aşağıda bulacaksınız.

Oku: Universal Analytics Hesabını Google Analytics 4 Geçirme

Performance Max kampanyası bize ne sunuyor; tüm ads kampanyaların bulunduğu envarterleri kullanarak reklamların yayınlanmasını ve optimize ederek daha fazla dönüşüm elde etmemizi sağlıyor.

Kampanya kurma aşamaları sırasıyla aşağıda bulunmaktadır.

Yeni Kampanya seçtikten sonra ilk olarak kampanya hedefinizi seçmeniz gerekiyor.

Siz kendi hedefinize göre burada seçim yapabilirsiniz ben alt sağdaki kısımla devam edeceğim.

Maks. Performans kısmını seçiyoruz.

Dönüşüm seçeneğini burada seçmeniz gerekiyor.

Burada merchant center hesabınız varsa bağladığınız kısım. Üstteki tarafta bağlı olan Merchant Center hesabını seçiyorsunuz aşağıda da ülkenizi seçiyorsunuz sonrasında devam diyoruz. Merchant hesabınız yoksa burayı boş bırakabilirsiniz

Kampanya ismini burada yazıyoruz. Devam seçeneğiyle ilerliyoruz.

“Bütçe” kısmında günlük ne kadarlık bir harcama yapmak istediğini seçiyorsunuz “Teklif Verme” kısmında hangi stratejiyi kullanmak istiyorsanız onu seçebilirsiniz. İki seçenek bulunuyor Dönüşümler ve Dönüşüm değeri seçebilirsiniz. Kutu olan kısmında ise bir dönüşüm başı maliyet belirleyebiliriz.

Reklamlarınızın görünmesini istediği ülke ve şehir filtrelemesi ve hangi dillerde reklamlarınızın görülmesini istiyorsanız burada seçiyorsunuz.

Burada headline, url, video, logolar, görsellerinizi tüm envanterinizi buraya ekliyorsunuz.

İlk açıldığında bu kısım yokmuş sonrasında bu kısım geldi. Kitle sinyali kısmı target olarak düşünmemek gerekiyor. Direk bu kitleye gidecek değilde benim kitlelerim bunlar bu kitlelerdeki kişilere bul olarak yönlendirmek.

Kitle sinyali oluştur kısmına tıkladıktan sonra burada kendi kitlelerinizi ekleyebilirsiniz. Kendi datalarınızda varsa buraya yine ekleyebilirsiniz. Kitle bilgilerinizi girdikten ve kitle adını kaydettikten sonra sonraki seçeneğine tıklayıp devam ediyoruz.

Uzantıları kısmı gelmekte. Site bağlantısı, açıklama ve telefon uzantısı geliyor. Daha farklı uzantı eklemek isterseniz diğer uzantılar kısmına tıkladıktan sonra orada daha fazla uzantı görebilirsiniz.

Yaptığınız kısımların neler olduğunu varsa hatanızın ne olduğunu ÖZET kısmından görebilirsiniz. Burada herhangi bir uyarı vermesse kampanyayı yayınla seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır. Görünen bir hata düzeltmenizi istediği bir şey varsa orada hata kısmına tıkladığınızda ilgili yerlere sizi yönlendirecektir.

Önemli olan notları sizinle paylaşayım.

Aset/Öğeler kısmı ne kadar çok yaparsanız o kadar iyi performans vereceğini unutmayın. Mutlaka 1-2 video, 7-8 görsel olsun ve kesinlikle tüm text kısımları Başlıklar, Uzun Başlıklar, Açıklamaları her birinde 5 adet girme seçeneği bulunuyor doldurun. Açıklamalar kısmında ilk kısım 60 karakter diğer 4 tanesi 90 karakter.

Negatif keywords listeleriniz bulunuyorsa yayınlara başlamadan önce hesap yöneticinizle paylaşın ve kampanyaya eklesinler. (Burada hesap yönetici olmayanlarda negatifleme yapılmıyor diye okumuştum fakat yine chat kısmından bağlanıp sorabilirsiniz.) -> Panel üzerinden negatifleme ekleme yapamıyoruz.

Kitle sinyallerinizi muhakkak doğru girmek önemli ayrıca orayı ne kadar fazla kitle girebilirsek o kadar daha iyi performans alabilirsiniz.

Teklif ayarları kısmınız hangisiyle gidiyorsanız oraya çok fazla müdahele etmeyeceğinizi düşerenerek seçin. Her bir değişiklik yeni bir öğrenim durumuna geçiyor çünkü bu durum çok isteyeceğiniz bir durum olmaz.

Günlük bütçe kısmı içinde belirli bir günlük bütçe sonrası burayada çok müdahele etmeyin derim.

ÖNEMLİ 1: Sisteme final url girseniz bile sistem sitenizdeki ilgili anahtar kelimeleri ilgili url’e yönlendiriyor eğer yarı odaklı içerik sisteminiz varsa orada ayarlar kısmında sadece final url gidecek şekilde düzenlemeniz gerekiyor.

Yeni Güncelleme —

Performance Max kampanyası için New Customer Acquisition modeli geldi. Burada amaç yeni müşteri elde edinimi arttırmak. Bunu aktif etmeden önce analytics kısmından pmax kampanyanızın dönüşüme katkı sağlayacak yeni kullanıcılar mı eski kullanıcılar mı bakmak sizin için faydalı olabilir.

Performance Max New Customer Acquisition modelinde iki farklı seçenek bulunuyor. Detayları aşağıda paylaştım.

  1. Seçenek ; Bu seçenek, tüm müşterileri hedefleyerek genel satışları artırmanıza yardımcı olurken, yeni müşteri kazanımı için optimizasyon yapmanızı sağlar.
  2. Seçenekte: Bu seçenek, teklif stratejinizden bağımsız olarak reklamlarınızı yalnızca yeni müşterilerle sınırlıyor.

İlk maddeyi seçersek; Account düzeyinde 150 TL olanı değiştirebiliyoruz kendi istediğimizi yapabiliyoruz.

Define existing customer list kısmına tıkladığımızda burada listeyi ekliyoruz burada da rakamımızı girebiliyoruz.

İkinci maddeyi seçersek; aşağıdaki kısım geliyor ve sonrasında onaylıyoruz.

Yeni kullanıcıya gitmek isteyeceğiniz için 2. seçenecek sizin için daha faydalı olacaktır. Aynı assetlerle kampanyanıza ekleyebilir veya yeni kampanyaya açabilirsiniz..

Pmax kampanyalarında display yayınlarımızın nerede gördüğünü ve ne kadar imp. aldığını artık görebiliyoruz.

Google Ads girdikten sonra “Reports” kısmına tıklıyorsunuz karşınıza aşağıda gördüğünüz gibi bir ekran gelecektir. Orada Custom > Table kısmına tıklıyorsunuz.

İlk kısımdan Performance Max Placement ve Performance max placement type kısımlarına tıklıyoruz.

İmpressions kısmını seçiyoruz.

Yukarı kısmından tarih’i seçtikten sonra download kısmından indirebilirsiniz.

Google Ads Performance Max yeni gelen özellikler nelerdir?

  • Placement olarak imp. metriğini şuanda raporlar kısmından görebiliyoruz.
  • Placement negatiflemesi yapabiliyor.
  • Marka isimlerini hariç tutabilecek bir alan geliyor.
  • Page feed ile trafiği belirli bir sayfalara yönlendirebileceksiniz fakat zaten bunu yapabiliyoruz ayarlar kısmından burada bahsettiği biraz daha farklı herhalde ama tam anlamadım.
  • Kolay video oluşturma özelliği geliyor buranın ne kadar etkili olacağına bakmak gerekiyor. Performans arttırıcı bir durumda olabilir markanın istemeyeceği bir durumda.
  • Pmax kampanyalarında özel deneme test etme özelliği geldi. Pmax veya Alışveriş kampanyalarıyla karşılaştırarak kampanyalarınızı test etmemize ve optimize etmemize olanak tanır; dönüşümlerde önemli bir artış görme potansiyeli yaşayabilirsiniz.
performance max özel denemeler

Şimdilik aklıma gelenler bunlar ilerleyen süreçte güncelleme gerçekleştiririm.

2 thoughts on “Google Ads Performance Max Kampanyası Nasıl Açılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir