Facebook Katalog Satış Kampanyası Nasıl Açılır?

Facebook katalog reklamları nasıl verilir ve facebook katalog nasıl oluşturulur yazımızda bunları bulabileceksiniz.

Anlatacağım hesapta panel Türkçe olduğu için siz eğer farklı dil kullanıyorsanız yolu takip ederekte sonuca ulaşabilirsiniz.

Not: Google Ads App Kampanyası Nasıl Açılır?

Bu kuracağım hesapta katalog hiç olmadığı için o şekilde anlatılmıştır. Ticaret yöneticisi kısmından katalog oluşturup yapmak kampanya açımı olarak daha az karmaşıklı olacaktır.

Oluştur dedikten sonra açılan pencereden katalog satışları kısmına tıklıyorsunuz. Devam diyoruz.

Kampanya isminizi ilk olarak yazıyoruz. Özel bir kategori ise siyaset, konut, kredi gibi aşağıda mutlaka seçimini yapın eğer yoksa bunlarla bir ilginiz boş bırakabilirsiniz. Sağ tarafta ise katalog seçmemizi istiyor fakat bizim bir katalogumuz olmadığı için orada bir reklam gözükmemekte.

Günlük bütçe ve alt kısmında teklif stratejisini seçmeniz gerekiyor. İleri diyoruz.

Katalog oluşturma kısmına geliyoruz. Katalog oluştur dedikten sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak bizi. Facebook katalog nasıl oluştur kısmını buradan yapabileceğiniz gibi panel kısmında ticaret yöneticisi kısmında da ilk olarak katalog oluşturabilir sonrasında kampanya açabilirsiniz.

E-ticaret kısmına tıkladıktan sonra ileri seçeneğine tıklıyoruz.

İki seçenek geliyor burada. Ürün bilgisi manuel yükleyerek veya shopify gibi e-commerce platformlardan ürünleri buraya ekleyebiliyorsunuz. Katalog sahibi olarak hangi hesabınızda reklam verecekseniz onu ve katalog adı karışmaması adına da uygun bir katalog adınızı girebilirsiniz. Ürün bilgisini yükle seçerek devam ediyoruz. Oluştur dedikten sonra

Katalogu gör butonuna tıklıyoruz.

Aşağıda gördüğünüz gibi bir panel karşılayacaktır sizi. Orada sağ üst kısmında ürünler ekle kısmına tıklıyorsunuz.

Size uygun olanı seçebilirsiniz ben burada Manuel kısmını göstereceğim.

Ürünleri ekleyeceğiniz alanlar geliyor burada. Markası, stok durumu, url, açıklaması gibi bilgileri buradan yapabilirsiniz. Çöp kutusunun yanındaki ikonda Çeşit Ekle kısmı var aynı ürünün farklı renkleri varsa onları direk oradan ekleyebiliyorsunuz. Yeni ürünleride yeni ürün butonundan ekleyebilirsiniz.

Ürünlerimizi şöyle girdik. Ürünleri yükle alt kısmında butona tıklıyoruz.

Ürünlerimizi şöyle girdik. Ürünleri yükle alt kısmında butona tıklıyoruz. Tüm araçlar kısmından sol kısmında alt 3’lüye tıkladıktan sonra reklam yöneticisi kısmına geri dönüyoruz.

Burada katalog tek olduğu için otomatik olarak var olan katalog seçmiş olarak gelecektir.

Reklam seti kısmından reklam seti adı, ürün siteniz, optimizasyon kısmı ise dönüşüm odaklımı tıklama odaklı mı olarak yapacağınızı seçmeniz gerekiyor.

Dönüşüm kısmını seçerseniz ise ilişkilendirme ayarında aşağıda göründüğü gibi bir seçenek bulunuyor siz kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Yayın tarihinizi ve bitiş tarihinizi girebilirsiniz.

Kitleler, yaş, cinsiyet, dil kısmını hedef kitle kısmından seçiyorsunuz.

Reklam ismini buraya giriyoruz. Facebook ve Instagram sayfalarımızı Kimlik kısmının altındaki yerlere ekliyoruz.. Reklam oluşturma kısmında ise oraya tik atıyoruz.

Kapak medya kısmında video veya özel fotoğraf koyabilirsiniz.

Başlıklar, açıklamalar kısımlarınızı size uygun olacak şekilde girişlerini gerçekleştiriyorsunuz.

Alt kısmında ise dönüşümünüzü seçmeyi unutmayın sonrasında oluştur butonuna tıkladıktan sonra facebook katalog satış kampanyanızı açmış olacaksınız.

Özel bir kitle oluşturup bu kitleye özel yapılacak reklamların dönüş oranı size çok fazla olabilir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar ilerleyen süreçte yeni güncellemeler gelirse bende yazıyı güncellerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir