Google’dan Haber Sitelerine Filtre Tarifesi

 2 dakikalık okuma süresi bulunmaktadır.

[Güncelleme]

Google filtre cezası uyguladığı haber sitelerinin cezalarını aynı akşam kaldırmış bulunmaktadır.

Google, haber sitelerinin spam yapmasından uzun zamandır şikayetçi olan blog yazarlarının(kullanıcılar) sesini duymuş olacak ki bugün büyük yayın organlarına manuel filtre cezası verdi.

Aklınızda takılan sorulara cevap vermeye çalışalım.

Filtre Nedir?

Filtre, temiz siteler ile çöp siteleri ayırt etmek için google tarafından verilen bir cezadır.

Google Haber Sitelerine Neden Filtre Cezası Verdi?

Büyük haber sitelerinin hit alma(ziyaretçi çekme) uğruna oluşturdukları içeriklerle kullanıcıları kandırma yoluna gittiler. Bu zamana kadar sesini çıkarmayan Google, yeteri kadar göz yumduklarını anlamış olacaklar ki filtre işlemini uyguladılar.

Örnekleri aşağıda görebilirsiniz;

Spam Yapan Site Örneği
Hürriyet Spam Örneği
Spam yapan Site Örneği

Bu konuda sosyalmedya.co tarafından yazılmış, change.org tarafından oluşturulmuş dilekçeler bulunuyor. Bende bu konu hakkında tweet atmıştım.

Haber Siteleri Seo Desteği Almıyor Mu?

Haber siteleri seo desteği alıyorlar. Hatta bu konuyu bir arkadaş ile görüşmüştük. Oda biz anlatıyoruz fakat adamlar kendi bildiklerini yazıyorlar demişti. SeoZeo kurucusu Yiğit Konur da bu durumu twitter üzerinden özetlemiş.

Burada seo ajansları veya bizler her ne kadar anlatmaya çalışsak da işten anlamayan yöneticiler olduğu için çok müdahele edemiyoruz.

Ne Kadar Sürede Gelirler?

Haber sitelerin şuanda yapacağı tek işlem içeriklerin temizlenmesi, düzenlenmesi ve tekrar Google tarafına temizledik abi bak demeleri olacak. Bu konu da net bir şey söyleyemem ama hep birlikte göreceğiz. Güncelleme bilgisi yukarıdadır. 

Hangi Haber Siteleri Ceza Aldı? Hangileri Kazandı?

Filtreye Takılan Haber Siteleri: Hürriye, Milliyet, Radikal, Habertürk,MyNet, Akşam, Star, Bugün, CNN Türk

Filtreye Takılmayan Haber Siteleri: Haber 7, Haberler.com, Sözcü
Filtre Uygulanan Haber Sitesi Hürriyet
Filtre Uygulanan Haber Sitesi Milliyet
Filtre Uygulanan Haber Sitesi Radikal

Seo çalışmalarınızı yardımcı olacak yazılarımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

4 thoughts on “Google’dan Haber Sitelerine Filtre Tarifesi

  1. Google‬ Web Spam ekibi tarafından ‪‎haber‬ sitelerine verilen bu cezanın kısa süreli olduğunu öngörüyorum. Haber sitelerinde yayınlanan ‪SEO‬ odaklı haberler genellikle farklı dosyalarda tutuluyor ve bu gibi durumlar yaşandığında uygulayacakları bir B planı mutlaka vardır. Google’ın gönlünü alabilmeleri çok zor değil.

    1. Çoktan içerikleri temizlemişler. Burada Google’ın ne kadar dik duracağı önemli. Gerçekten ceza vermiş olsalar ban üzerinde bir ceza işlemi uygulardı. Ne kadar sürecek hep birlikte takip edip, göreceğiz. Bu arada çok önceden Google tarafından uyarıldıkları fakat takmadıklarına dair bilgiler dönüyor. 🙂

  2. Google’ın verdiği cezanın kısa süreli olması beni şaşırtmadı. Çünkü bu işten kendisi de nemalanıyordu. Çünkü kendisi de önemli bir reklam şirketi. Bu yüzden uzun süre dik durmasını beklemek mümkün değil. Ben Google’dan çoktan umudu kestim, kullanmıyorum.

    1. Açıkcası bende kaldırmasını bekliyordum fakat bu kadar kısa sürede değil. Adsense’nin gücü adına diyelim. Haber siteleri aynı şekilde devam edecek mi yoksa akılları başlarına gelecek mi önemli olan bu şimdilik. Hep birlikte takip edeceğiz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir